Kaplıca Blog

Kangal Balıklı Kaplıca Fiyatları 2022

Kangal Balıklı Kaplıca otelleri son dönemde sağlık turizmi açısından Anadolu’da öne çıkan yerlerden biri olmayı başarmıştır. Özellikle insan sağlığı açısından birçok hastalığa iyi geldiği ifade edilen Kangal Balıklı Kaplıcaları her yıl sayısız kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye’de özellikle deri hastalıklarına karşı ve çeşitli romatizmal rahatsızlıklara karşı isim yapmış olan Kangal Balıklı Kaplıca, önemini suyunun kimyasal bazı özelliklerinden almaktadır. Ayrıca suyun içinde yaşayan bazı balıklar da bu şifalı etkileri sunma konusunda oldukça etkilidir.

Kaplıca suyunun 35+ 0.5 olması ve kimyasal içeriği birçok hastalık üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Sağlık turizmi açısından Türkiye’nin önde gelen kaplıcalarından olan Kangal Balıklı Kaplıcalar, bölgede yer alan tesisler ise tatil olanaklarından yararlanmak isteyenler için en iyi seçenekler sağlanmaktadır. Şifalı sularının tedavi edici özellikleri sayesinde Kangal Balıklı Kaplıcalarının popülerliği de her geçen gün artmaktadır. Kangal Balıklı Kaplıca fiyatları ise tercih edilecek sezona, konaklama süresine ve gidilecek tesis özelliklerine göre değişmektedir.  

Kangal Balıklı Kaplıca Nerede?

Sivas Kangal Balıklı Kaplıca otelleri Sivas ili sınırları içinde yer almaktadır. Sivas ile 90 km mesafede yer alan Kangal ilçesinde yer alan kaplıca, Hamam Deresi (Topardıç Deresi) vadisinde bulunan, Çermik – Yılanlı Çermik adlarıyla da anılmaktadır. Balıklı Kaplıcanın bulunduğu vadi boyunca güneye doğru gidildikçe diğer bazı kaynaklara da rastlanmaktadır. Bunlar arasından debisi en fazla olan ise Kangal ilçesine bağlı Kalkım Köyünde bulunan Kalkım Kaplıcasıdır.

Kalkım Kaplıcası’ndaki kaynak suyunda Kangal Balıklı Kaplıca’da yaşayan aynı tür balıklara rastlanmaktadır. Rakımı 1425 m olan Balıklı Kaplıca, kuzey – güney doğrultusunda dizilmiştir. 5 ayrı yerden kaynak almaktadır. Kaplıca suyunun belirli bir kaynak noktasından çok, kum taşları arasında yaygın olarak yüzeye çıkmaktadır. Dere kenarı boyunca da çeşitli sızıntılar oluşmaktadır. 1917 yılında sazlık bir alan olan kaplıcanın 1966 yılında dört adet havuz ve iki katlı 16 odalı motel ile hizmet açılmasının ardından bölgenin kısa sürede turizm açısından önemli bir konuma gelmesi sağlanmıştır.

Sivas Kangal Balıklı Kaplıca Arası Kaç Km?

Kangal Balıklı Kaplıca fotoğraflar ile ve tesislerin sayısının her geçen gün artmasıyla çok daha popüler bir yer haline geldiği görülmektedir. Sivas ili sınırları içindeki Kangal ilçesinde yer alan tesisler sağlık turizmi açısından önemli bir lokasyon olarak değerlendirilmektedir. Sivas il merkezine 90 km uzaklıktaki Kangal ilçesinin 13 km kuzeydoğusunda yer alan Hamam Deresi vadisindeki Balıklı Çermik, Yılanlı Çermik adıyla da bilinmektedir.

Bölgede diğer bazı şifalı kaynaklara da rastlansa da Balıklı Kaplıca bu bölgenin en özel noktalarından biridir. Doğal kimyasal bileşiminin yanı sıra balıklı Kaplıca’da yaşayan balıklarda çeşitli hastalıkların tedavisinde bölgenin ün kazanmasında önemli rol üstlenmektedir. Kangal ilçesine 13 km mesafede bulunan kaplıcaya gitmek için Ankara istikametinden gelenlerin Sivas merkeze girdikten sonra Kayseri Malatya yönüne giden yolu takip ederek ulaşım sağlamaları mümkündür.

Kangal Balıklı Kaplıca Neye İyi Gelir?

Kangal Balıklı Kaplıca Neye İyi Gelir

Kangal Balıklı Kaplıca yorumlar ve önerilerinde şifalı sularının ve balıkların birçok hastalığa iyi geldiği ifade edilmektedir. Kangal Balıklı Kaplıca, özellikle deri hastalıklarından olan sedef hastalığına ve bazı romatizmal hastalıklara iyi geldiği konusunda önemli bir yere sahiptir. Kaplıcanın önemi ise suyunun sahip olduğu kimyasal özelliklerinden ve içinde yaşayan balıklardan kaynaklanmaktadır. Adını da bu balıklardan alan kaplıca suyunun 35+ 0.5 olması ve kimyasal içeriği insan sağlığı açısından fayda sunar.

Tedavi edici yönünün yüksek olduğu ifade edilen kaplıcanın yerli ve yabancı çok sayıda misafiri ağırlamasına neden olmuştur. Kısa sürede şifalı etkileriyle popülerlik kazanan Kangal Balıklı Kaplıca suyunda yaşayan balıkların da şifalı olduğu düşünülmektedir. Yurt içi ve yurt dışından gelen pek çok ziyaretçi ise çeşitli cilt hastalıklarına karşı balık ve su tedavisinin iyi geldiğini ifade etmektedir.

Kangal Balıklı Kaplıca Özellikleri Nelerdir?

Kangal Balıklı Kaplıca özellikleri sayesinde 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık tesisi olarak tescil edilmiştir. Kaplıca suyunun şifalı özelliklerinin tescillenmesinin ardından sağlık turizmi açısından Türkiye’nin en önemli noktalarından biri haline gelmeyi başarmıştır. Şifalı özelliklerini suyunun kimyasal değerlerinden ve içindeki balıklardan alan kaplıca, birçok hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda Balıklı Kaplıca su özellikleri ise kısaca şöyledir:

 • 20 – 7.25 pH değerine sahiptir.
 • Sıcaklık 35+ 0.5 C° seviyesinde seyreder.
 • Romatizmal ve cilt hastalıklarına iyi gelir.

Balık ve su tedavisi ile öne çıkan Kangal Balıklı Kaplıca sayesinde birçok rahatsızlığın tedavisinden önemli etkilerinin olduğu görülmektedir. Şifalı kaplıca sularının günümüzde alternatif tıp alanında yaygın olarak önerildiği görülmektedir. Doktorlar tarafından da zaman zaman uygulanan bir tedaviye ek olarak yardımcı tedavi olması açısından hastalara Balıklı kaplıca önerilmektedir. Kangal Balıklı Kaplıca fiyatları ise bölgede tercih edilecek otellere ve diğer unsurlara göre değişecektir.  

Sedef Hastalığına İyi Gelen Balıklı Göl Nerede?

Sivas Balıklı Göl yorumları ve önerilerine bakıldığında özellikle yaygın olarak görülen deri hastalıklarından olan sedef hastalığına Kangal Balıklı Kaplıcasının iyi geldiği ifade edilmektedir. Psoriasis veya bilinen adıyla sedef hastalığı, cilt hücrelerinin normalden kat kat daha hızlı çoğalmasına neden olan bir otoimmü bir cilt bozukluğudur. Ciltte beyaz pullarla kaplı engebeli kırmızı lekeler görülmeye başlayarak ortaya çıkmaktadır.

Sivas ilinin Kangal ilçesinde yer alan ve ilçeye yaklaşık olarak 13 km mesafede bulunan Balıklı Kaplıca, Yılanlı Çermik ya da Balıklı Çermik gibi adlarla da anılmaktadır. Sedef hastalığı dışında buradaki şifalı kaplıcanın daha birçok deri ve cilt hastalığına da iyi geldiği görülmektedir.  

Kangal Balıklı Kaplıca Hangi Hastalıklar İyi Gelir?

Kangal Balıklı Kaplıcanın iyi geldiği hastalıklar arasında sedef gibi deri hastalıkları ilk sırada yer almaktadır. Buna ek olarak bazı romatizmal hastalıkların tedavisinde de bölgenin başarılı sonuçlar verdiği görülmektedir. Bu kapsamda Kangal Balıklı Kaplıcanın iyi geldiği hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Romatizmal hastalıklar,
 • Sedef hatalığı (psoriasis),
 • Nevralji,
 • Nevrit,
 • Felç,
 • Ortopedik ve travmotolojik sekeller,
 • Jinekolojik sorunlar,
 • Deri hastalıkları,
 • Böbrek taşları,
 • Psikosomatik bozukluklar vb.

Sedef hastalığının tedavisinde bölgenin başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle ün kazandığı görülmektedir. Bu tedavide balıklar suyun da etkisiyle yumuşayan psoriatik plaklara yönelmektedir. Yumuşayan kabuklar balıklar tarafından besin amacıyla uzaklaştırılmaktadır. Bu sırada ufak bir kanama olur ve yara, su ile gün ışığının etkisine maruz kalır. Apsesi olan hastalarda bu işlem irinin akmasına da neden olmaktadır. Bu tedaviye ilişkin yapılan uzman gözlemler ise tedavinin son derece faydalı olduğunu ifade etmektedir.

Kangal Balıklı Kaplıca Yorumları Nelerdir?

Kangal Balıklı Kaplıca giriş ücreti ve konaklama ücretleri kaplıcayı ziyaret edenlerin yorumları arasında öne çıkmaktadır. Uygun fiyatlı ve son derece başarılı sonuçlar veren tedavi uygulamaları ile bölge kısa zamanda popülerlik kazanmıştır.

1966 yılından itibaren bölgede devam eden turizm faaliyetleri günümüzde dört kısım otel, 6 havuz, 16 adet özel banyo, market, lokanta ve çay bahçesi gibi alanlarla hizmet vermektedir. Kangal Balıklı Kaplıca fiyatları ise tercih edilecek tesis özelinde ve konaklama sürelerine göre değişecektir.

Ayrıca Bakınız: İstanbul’a Yakın Kaplıca Otelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu