Kaplıca Blog

İstanbul’a Yakın Kaplıca Otelleri

İstanbul’a yakın kaplıca tavsiye ve yorumları arasında birçok farklı bölge öne çıkmaktadır. Türkiye birçok farklı turizm alanında faaliyet göstermektedir. Kaplıca ve termal sağlık turizmi açsından da son derece zengin bir ülke olması sayesinde hemen hemen her bölgede doğal şifalı termal kaplıca ve otel imkanlarına sahiptir. Henüz turizm açısından yeni yeni tercih edilen ve popülerlik kazanan kaplıcaların sağlık açsından faydaları da dikkat çekmektedir.

Türkiye’nin en büyük ve kalabalık şehirlerinden olan İstanbul’da yaşayan kişiler ise günübirlik veya hafta sonu gibi kısa tatillerini en iyi şekilde değerlendirmek için yakın bölgedeki kaplıcaları tercih etmektedir. İstanbul’a yakın kaplıcalar sayesinde kısa süreli tatillerini en faydalı şekilde geçirmek isteyenlere fırsatlar sunulmaktadır. İstanbul’a yakın kaplıca otelleri ve tesisleri ile birçok bölge dikkat çekmektedir.

En İyi Kaplıcalar Hangi Şehirde?

İstanbul’a yakın İslami termal oteller başta olmak üzere her kesimden insana uygun kaplıca ve tesisler yaygın olarak tercih edilmektedir. Sağlık turizmi açısından son derece önemli bir yere sahip olan kaplıcalar, Türkiye’nin birçok yerinde bulunmaktadır. Kaplıca suyunun özelliklerine ve konumlarına göre bu termal tesislerin özellikleri de değişmektedir. Türkiye’de en iyi kaplıcaların bulunduğu ve İstanbul’a da yakın bazı kaplıcalar ise şunlardır:

  • Afyon Sandıklı
  • Kütahya Yoncalı
  • Yalova Termal
  • Ankara Kızılcahamam vb.

Türkiye’de kaplıca denince akla ilk gelen kaplıcalar ile tatilini en iyi şekilde değerlendirmek isteyenlerin birçok alternatiften yararlanması sağlanmaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her noktasında termal tesisler bulunmaktadır. Bu tesisleri tercih ederek sağlıklı bir tatil yapabilirsiniz.

İstanbul’da Kaplıca Var Mı?

İstanbul’da Kaplıca Var Mı

İstanbul’a yakın kaplıca arayışında olanlara birçok seçenek sunulabilir. Ancak en yakın seçenek Tuzla kaplıcaları olacaktır. Sağlık ve Turizm Tesisleri arasında yer alan Tuzla kaplıcaları, özellikle günübirlik ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. İçmeler mevkiinde yer alan Tuzla kaplıcaları İstanbul’a en yakın kaplıca seçenekleri arasında yer almaktadır. İstanbul’da yaşayan birçok kişinin hafta sonu için ve kısa süreli tatillerde tercih ettikleri kaplıcanın şifalı özellikleri ise bölgenin İstanbul dışında da birçok ziyaretçiyi çekmesine neden olmuştur.

İstanbul’un ilçelerinden biri olan Tuzla’da yer alan Tuzla Kaplıcaları, çam ağaçları ile kaplı ve 70 dönümlük bir arazi üzerine kuruludur. Modern ve tarihi bir tesis olmasıyla da dikkat çekmektedir. Turizm Bakanlığı tarafından yatırım alanında 4 yıldız ve işletme alanında 1 yıldızlıdır. Şifalı sularıyla öne çıkan tesiste konaklayarak İstanbul’dan günübirlik ziyaretler de yapılabilmektedir. İstanbul’a yakın termal tesisler arasında birçok kişinin ilk tercihi olmaya devam etmektedir.  

Kışın Termal Otele Gidilir Mi?

Termal oteller her şey dahil seçenekleri sayesinde her mevsim misafirlerini ağırlamaktadır. Tercih edilecek tesislerin genel özelliklerine ve olanaklarına göre ister yazın ister kışın kaplıca tatillerinin tercih edilmesi mümkündür. Her mevsim kaplıca tatilinin yapılabilir olmasının yanı sıra özellikle kış aylarında iyi bir alternatif tatil seçeneği olarak termal oteller ve kaplıcalar tercih edilmektedir. Alternatif tedavi yöntemlerinin de yer aldığı kaplıcalarda konforlu bir tatil seçeneği sunulmaktadır.

Kaplıca tatilleri genelde sonbahar, kış ve ilkbahar dönemlerinde tercih edilmektedir. Türk hamamı, termal havuz, spa – masaj, sauna ve buhar banyosu gibi seçenekleri sunan ve çeşitli birçok aktiviteye de imza atan termal otellerin özellikle hafta sonu tatillerinde ve günübirlik ziyaretlerde çok sık tercih edildiği görülmektedir. İstanbul’a yakın kaplıca otelleri arasında yer alan birçok seçeneğin olması da yeni yerler keşfetmek isteyenler için iyi bir alternatif sunmaktadır.

Yalova Termal Kaplıcaları

Yalova en iyi termal oteller ile Türkiye’nin önde gelen kaplıca turizmi bölgelerinden biridir. Dünyaca ünlü Termal Kaplıcaları, suları en şifalı kaplıcalar arasında yer almaktadır. 1911 yılında Roma’da yapılan yarışmada altın madalya ödüllendirilen tarihi tesisleriyle Yalova her zaman termal tatil denenince akla gelen ilk bölgelerden biridir.

Havuz, Türk hamamı, özel banyolar ve daha birçok modern tesis olanağına da sahip bölge, İstanbul’a yakınlığı sayesinde de ön plana çıkmaktadır. Yalova ilinin 12 km uzaklıktaki bir ilçesi olan Termal, adını buradaki doğal kaynaklardan almaktadır. Dünyaca ünlü kaplıcalara ev sahipliği yapan Termal, İstanbul’a 107 km mesafede yer almasıyla da yaygın olarak tercih edilmektedir. Yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunmasıyla İstanbul’daki kişiler tarafından Yalova kaplıcaları yaygın olarak tercih edilmektedir.

Bursa İznik Keramet Ilıcası

Keramet kaplıcası yorumları ve önerileri son dönemde giderek popülerlik kazanmasının ardından İstanbul’a en yakın kaplıca seçenekleri arasında ön plana çıkmayı başarmıştır. Bursa ilinin Orhangazi sınırları içinde yer alan Keramet kaplıcaları ilçe merkezine 16 km, Yalova merkeze ise 36 km mesafededir. Doğal güzellikleri ile öne çıkan kaplıcada özellikle cilt ve deri hastalıklarına iyi gelen birçok faydasının olduğu görülmektedir.

İstanbul’a yaklaşık olarak 1,5 – 2 saatlik bir mesafede bulunan Bursa Keramet kaplıcaları, tesis olanakları ve kolay ulaşılabilir oluşuyla da dikkat çekmektedir. Doğal bir sit alanı olma özelliği de taşıyan Keramet Kaplıcaları, sıcak suları ve tesis özellikleriyle birçok yönden avantaj sağlamaktadır.

Bursa Oylat Kaplıcaları

Oylat kaplıcaları Bursa ilinin İnegöl ilçesi sınırları içinde yer alan ve şifalı suları ile öne çıkan kaplıcalarından biri olmayı başarıyor. İstanbul’a da yakın konumu sayesinde yıl içinde birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bursa şehir merkezine yaklaşık 72 km mesafede yer alan Oylat, oldukça eski zamanlardan beri şifalı özellikleriyle öne çıkmayı başarmıştır. Ortalama 40,5 derece şifalı sulara sahip bölge, tedavi amaçlı kaplıca tatilini tercih edecek kişiler için de en iyi seçenekleri sunmaktadır.

Sodyum, kalsiyum, magnezyum, sülfat ve bikarbonat bakımından zengin şifalı sulara sahip bölgenin yakın birçok farklı bölgeden ziyaretçiyi ağırladığı da görülmektedir. İstanbul’a 1,5 saatlik bir mesafede yer alan Oylat kaplıcaları, tesis olanakları ve bölgenin doğal güzellikleriyle de ilgi çekmektedir.

Balıkesir Pamukçu Kaplıcaları

Balıkesir Pamukçu Kaplıcaları

Pamukçu kaplıcaları şifalı termal suları ve doğal güzellikleri sayesinde son dönemde popüler bir termal tatil rotası haline gelmiştir. Termal sularında sülfat klorür bulunan Pamukçu Kaplıcaları, şehir merkezine sadece 10 km mesafede yer almaktadır. Cilt rahatsızlıklarından, mide sorunlarına ve kadın hastalıklarından daha birçok farklı soruna çözüm sunan bu şifalı sular birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

İstanbul’a yakın diğer birçok kaplıcadan nispeten biraz daha uzak bir konumda yer alan Balıkesir Pamukçu, 3 saatlik bir mesafede yer almaktadır. İstanbul’dan çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Pamukçu, bölgenin önde gelen kaplıcaları arasında yer almaktadır.

Kütahya Yoncalı Kaplıcaları

Kütahya Yoncalı termal oteller ve şifalı suları ile Türkiye’nin kaplıca denince akla ilk gelen bölgelerinden biri olmayı başarmaktadır. Kütahya’nın Yoncalı bölgesinde yer alan bu kaplıca İstanbul’dan da özellikle hafta sonu veya kısa süreli tatiller için çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. İstanbul’dan sadece 4 saatlik bir mesafede bulunan Yoncalı, Türkiye’de termal turizmin önemli noktalarından biri olmayı başarmıştır.

İstanbul’a yakın konumu sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilen Kütahya Yoncalı, şifalı doğal suları sayesinde önemli bir yere sahiptir. İstanbul’a yakın kaplıca otelleri arasında birçok tesis olanağı da sunması bölgeyi turizm açısından etkili kılmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Kaya Termal Havuz Fiyatları 2022

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu