Kaplıca Haberleri

Türkiye’de İlginç ve Sıradışı Oteller

Türkiye’de İlginç ve Sıradışı Oteller

Tatil düzenlemeleri yaparken, seçtiğimiz destinasyona ulaştıktan sonra en büyük önceliğimiz genellikle oteldir. Bazı insanlar sadece temizlik isterken diğerleri avantajlar ve kolaylıklar arar. Her şey dahil, oda ve kahvaltı veya sadece oda seçebiliriz. Seçimimizi etkileyen bir diğer unsur ise tema ve dekor.

Türkiye’nin seyahat endüstrisi bunu biliyor ve son on yılda ülke çapında yeni otel inşa etme çılgınlığında bireysellik en büyük öncelik. Sıradan ve sıkıcı odaların, pis resepsiyonların, küçük yüzme havuzlarının ve yavan yemeklerin olduğu günler geride kaldı. Otel sahipleri artık konfor, pratiklik ve rahatlık sunarken diğerlerinin arasından sıyrılmak istiyor.

Türkiye’de İlginç ve Sıradışı Oteller

İstanbul’da Lüks Osmanlı Sarayları ve Konak Otelleri

Türkiye’de lüks seyahatin kralı, kozmopolit metropol İstanbul’dur. Zengin ve ünlü ünlüler ve yöneticiler, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının eski başkent yönetim merkezine tapıyorlar.

Beş yıldızlı restoranlar, bir aylık ücret karşılığında şatafatlı yemekler sunarken, zenginliğin moda olduğu Nişancı mahallesinin lüks caddelerinde uluslararası markalar hakimdir.

İstanbul’daki en iyi lüks oteller de mükemmellik konusunda saygın bir itibar kazanmıştır. Konaklama sektörünün her zevkine hitap eden profesyonel kadrosu, doğru fiyata krallar gibi yaşamanıza yardımcı olur.

Birçok uluslararası ünlü, Boğaz kıyısındaki butik ve şık bir otel olan Les Ottomans’a rezervasyon yapıyor. Donald Trump, Kylie Minogue, Ricky Martin ve Kevin Costner gibi ünlüleri ağırlamış olan Les Ottomans’ın sunduğu karmaşık ve ayrıntılı hizmet hakkında söylentiler yayıldı.

 

“Mükemmellik mirasımızdır” sloganını kullanan otel, 18. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun sadrazamı olan Mehmet Paşa’nın eski bir konağıydı. Ancak 20. yüzyıla gelindiğinde, bu Yalı konağı, bakıma muhtaç hale gelmeden önce bir kömür deposu haline gelmişti.

1980’lerde, kapsamlı bir turizm yenileme projesi, orijinal mimari ve dekorun mümkün olduğunca çoğunu restore ederek onu hayata döndürdü. Her benzersiz süit oda, çöküş çığlıkları atıyor ve spa/sağlık/Pilates ve masaj hizmetleri parmaklarınızın ucunda. Fiyatlar, tam olarak istediğiniz lüks düzeyine göre değişir ancak başınızı yastıklarına yaslamak için gecelik yaklaşık 6.000 Türk Lirası ödemeniz gerekir.

Değerli Kempinski oteller zincirine ait olan eski Osmanlı Çırağan Sarayı’nın da ilginç bir hikayesi var. 19. yüzyılda Osmanlı padişahı Abdülaziz tarafından yaptırılmış, ancak çoğu 1910’da yanmıştır.

Ünlü futbol takımı Beşiktaş, 2007’de büyük bir restorasyon projesi geçirmeden önce burayı stadyum olarak kullandı. Eski barok tarzı mimarisine geri dönen, ününün zarif Sultan süiti olduğu iddia ediliyor. Geceliği 30.000 dolardan fazla olan bu otel, dünyanın en pahalı otel odalarından biridir.

 

Fred Çakmaktaş Gibi Yaşayın: Kapadokya Mağara Otelleri

Dünya çapında tanınırlık kazanan Kapadokya’nın mağara otelleri bir numara değil, zamanın onurlu ve tarihi bir yaşam biçimidir. Hikayeleri binlerce yıl öncesine, insanın bölgeye ilk hakim olduğu zamana kadar gider.

Barınak ve sıcaklık ararken, binlerce yıl önce volkanik patlamaların geride bıraktığı eşsiz tüf kayadan evler yaptılar. Hristiyanlık 4. yüzyılın sonlarında bölgeye ulaştığında, yerel halk da kiliseleri taşa oymuş.

15. yüzyıldaki Osmanlı hakimiyetinden sonra bile Hristiyan Rumlar daha uzun yıllar mağaraları ve kiliseleri kullanmışlar. Ne yazık ki, 1923’teki Lozan Antlaşması, tüm Rumların bölgeyi terk etmelerini emretti ve antik freskleriyle kiliseler bakımsız kaldı.

Bu zaman zarfında mağara evler de çökmeye başladı, bu yüzden hükümet birçok insanı fabrikasyon konutlara yönlendirdi. Bu durum Çavuşin’in eski ve yeni mahalleleri gibi küçük köylerde belirgindir . Ancak sonraki yıllarda, mimarlar mağara evleri güvenli hale getirmek için yöntemler icat etti, aynı zamanda modern özellikler de kurdu. Zamanla Türkiye’ye turizm geldi; Kapadokya, mağara otelleri ile dünya çapında ün kazandı.

Ortahisar semtindeki Kale Han buna güzel bir örnektir . Sahibi, otelin geri kalanını bir kale üzerinde süslerken, içinde ateş ve su kuyusu bulunan orijinal bir mağara odası tutmuştur. Jakuzi ve kalorifer tesisatını da kurdu ve balayı çiftleri Kapadokya manzarasına bakan teraslı lüks bir süit rezervasyonu yapabilirler.Doğaya Dönüş: Olimpos Ağaç Ev Otelleri

Türkiye’nin Akdeniz kıyısında, Antalya yakınlarındaki Olympos, 1970’lerde turizmi kucakladı. Hippi izini takip eden pek çok genç gezgin , doğayla iç içe olma mantrasını destekleyen bütçeye uygun ağaç ev otellerinde konaklamak için Olympos’a geldi.

Ağaçta bir evde 5+ yataklı yatakhaneler fiyatları düşük olduğu için popülerdir ancak ortak kullanım alanlarındaki yıkama ve tuvalet imkanları pek çok insanı oyalamaktadır. Daha sonraki yıllarda, otel sahipleri bunu aşmak için özel bungalovlar inşa etmeye başladılar, ancak temalı konaklamanın amacını kaçırıyor.

Lüks ve evinizin avantajlarının peşindeyseniz, genç sırt çantalı gezginlerle dolu atmosfer ilk tercihiniz olmaz. Bu durumda, komşu bir sokak köyü olan Çıralı daha kişisel bir deneyim sunuyor.

 

Uzungöl ve Ayder Yaylası Ahşap Otelleri

Karadeniz bölgesinde Uzungöl ve Ayder Yaylası’nı kalın, sık ormanlar çevreler . Bu nedenle, kültürel mirasa sahip olan yerel halk, topraktan geçinerek ahşap oteller ve evler inşa ediyor. Sonuç, otantik bir evde kalmayı andırıyor, ancak son yıllarda seyahat yayınları daha hızlı ve daha ucuz modern yöntemlerin yavaş yavaş bu geleneğin yerini aldığını bildiriyor.

Ayder Yaylası’ndaki otelim bir aile evini andırıyordu ve sanki araya giriyormuşum gibi içimi huzursuz ediyordu. Yine de sadece bir geceydi, bu yüzden haziranın ortası olmasına rağmen çok soğuk olan çatı katındaki odaya çıkan cılız, dik, dar ahşap merdivenleri dikkatlice gezdim. Zemin katta bir yangın çıkarsa, hayatta kalmak için tek umudumun pencereden atlamak olduğunu ve şanslıysam sadece birkaç kemiğimi kıracağımı düşündüğümü hatırlıyorum.

 

Yine de Uzungöl’ün ahşap İnan Kardeşler Oteli’nde kalmak harikaydı çünkü hepsi kardeş olan sahipleri her şeyi ahşaptan oymuşlar, aynı zamanda pratikliği ve modern lüksü de düşünmüşler.

Isıtma, uydu televizyonu ve ılık su boldu ve ahşap işçiliğe olan tutkuları el yapımı kül tablalarından, ayna çerçevelerinden, karyolalardan ve kapılardan belliydi. Dışarıda, avluda, tamamen el yapımı ahşap bir araba oturuyordu ve bu onların doğal bir yaşam tarzının kanıtı olduğunu kanıtlıyordu.

 

Antalya Temalı Oteller

Türkiye’nin Akdeniz Antalya bölgesi, ülkenin turizm sahnesinde her zaman önemli bir oyuncu olmuştur. Yabancı ziyaretçileri ağırlamaya yönelik mükemmellik, bağlılık ve bağlılık, onu ülkede en çok ziyaret edilen ikinci destinasyon olarak sağlam bir üne kavuşturmuştur.

Yüzlerce otel, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır, ancak manşetleri tutanlardan biri, genellikle dünyanın en lüks oteli olarak pazarlanan Mardan Sarayı’dır.

 

Temalarını ve dekorlarını “deneyimsel lüks günlerine dönüş” olarak alıntılayan yüzme havuzunun ortasındaki akuamarin restoranlarının etrafındaki akvaryumlarda 3000 çeşit balık var. Sadece bakmakla yetinmiyorsanız, deniz yaşamıyla beslenmek ve yüzmek için 1,6 milyoner litrelik Adventure Lagoon’da seans rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Bu aynı zamanda, bir taraftan diğerine geçmek için bir gondol gerektiren geniş peyzajlı yüzme havuzunun içinde.

Mısır’dan ithal edilen kum, özel plajı ve dekoru kapsıyor; saf altın, merdivenleri ve banyo musluklarını süslüyor. Otelin engin büyüklüğü böyle; Bollywood orada birkaç film çekti ve açılış partisine Mariah Carey ve Richard Gere gibi ünlüler katıldı. Ne yazık ki, ödenmemiş borçlara yol açan zayıf para yönetimine ilişkin haberler , yutturmaca ve parıltıyı gölgede bıraktı.

 

Antalya semtindeki diğer temalı oteller arasında ünlü yolcu gemisine benzeyen Queen Elizabeth yer alıyor. Titanic Resort Hotel, 1912’de batan ünlü geminin ikonik bir hatırlatıcısıdır ve Concorde de Luxe Hotel, aynı adı taşıyan uçağı yansıtır. Kemer’deki Orange County Resort Hotel’in müşterileri de temalı yel değirmenleri ve etkileyici mimarisi nedeniyle Amsterdam’a taşınmış hissediyorlar.

Türk Rivierası’nın Yüzen Otelleri

 

Türkiye’deki sıra dışı otelleri düşündüğümüzde, Türk Rivierası’nın gulet teknelerinden nadiren bahsedilir. Ancak bir gulet teknesinde 3 gece konaklama deneyimim en sevdiğim seyahat anılarımdan biridir.

Akdeniz kıyılarını Fethiye’den Olimpos’a yelken açtım . Geceleri güvertede uyudum ve sabahları teknenin etrafında yüzen Caretta kaplumbağalarıyla uyandım. Yemek için ekip, barbeküde pişirmek üzere taze balık yakaladı, bu nedenle denizden tabağa yaklaşık 30 dakikada geldi ve gemideki şef ayrıca taze malzemelerle hazırlanan lezzetli yemekler hazırladı.

Her sabah kıyı şeridinde ilerlemek için demir attık, böylece her gece farklı, güzel bir destinasyonda uyudum. Hoş anıların listesi uzayıp gidiyor ve bir tane ve Türkiye’de sıra dışı oteller arıyorsanız, bu benim en iyi tavsiyem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu