Kaplıca Blog

Kaplıcada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplıcalar, pek çok rahatsızlığa iyi gelmesi ve bedeni dinlendirmesi ile ünlüdür. Adeta bir şifa deposu olarak bilinmektedir. Ülkemizde doğal kaplıca sularına sahip sayısız bölge bulunuyor. Bunların her biri büyük ilgi görüyor. Fakat en çok merak edilen konulardan biri kaplıcada dikkat edilmesi gerekenler oluyor. Yanınıza almanız gereken eşyalar vb. detayları sizler için ele aldık. Tatilinizi planlayıp hazırlıklı ve eksiksiz bir şekilde gitmek istiyorsanız aşağıdaki detaylara göz atabilirsiniz. 

Kaplıcada nelere dikkat edilmeli?

Kaplıcada nelere dikkat edilmeli?
Kaplıcada nelere dikkat edilmeli?

Kaplıcalara gitmeden önce gereğinden fazla tok ya da aç olmamaya özen göstermelisiniz. Hafif yemekler tüketmeniz faydalı olacaktır. Yemek yemenizin ardından 1-2 saat sonra kaplıcaya gidebilirsiniz. Ek olarak kaplıcaya girmeden önce bol su içilmesi önerilmektedir.

Kaplıca suları genellikle 38°C ile 42°C arasında olur. Bu sıcaklıklar ideal olanlardır. Derece hakkında yetkililerden bilgi almayı unutmayın. Suyun çok sıcak olduğu bir bölgedeyseniz, suyu ideal rakamlara gelene kadar soğuttuğunuzdan emin olmalısınız. Aksi halde vücudunuzda yanık oluşma ihtimali doğmaktadır. Su gereğinden fazla soğutulursa etkisi de azalacaktır. Çok soğutmamaya dikkat etmelisiniz.

Kaplıca sularının olumlu etkisini görebilmek için vücutla temas etmesi gerekmektedir. O nedenle mayo gibi vücudunuzun suyla temas edebileceği giysileri seçmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca çok fazla hareket etmek yerine vücudu suya batırmanız önerilmektedir. Böylece yorulmamış olursunuz. Eğer su içerisinde egzersiz yapmak istiyorsanız suyu 35°C’ye kadar soğutmalısınız. Daha sıcak suda yapılan egzersizlerin çarpıntı riskini artırdığı bilinmektedir.

Kaplıca sularında çok fazla kalınması da tavsiye edilmiyor. En fazla 20 dakika kalmanız öneriliyor. Genelde bunun tam tersi düşünülür. Ancak kısa süre kalmak daha faydalıdır. Banyo kürünüz tamamlandıktan sonra vücudunuzu iyice kurulamalısınız. Dinlenmeden önce bu konuya dikkat etmeniz lazım. Kurulandıktan sonra termal suyun etkilerinin daha verimli olması adına yarım saat dinlenmeniz gerekiyor.

Termal suların özellikleri farklıdır. O nedenle şikayetçi olduğunuz rahatsızlığa iyi gelecek özellikte termal su çıkan bir bölgeye gitmelisiniz. Bu konuda ilgili otel yetkililerden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Ek olarak kaplıcaların bazı yan etkileri olabilir. Her ihtimale karşı gideceğiniz yerde size yardımcı olabilecek bir acil müdahale biriminin olduğundan emin olmalısınız.

İlginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu