Kaplıca Adresleri

Güroymak Kaplıcaları

Güroymak Kaplıcaları, hakkında merak ettiğiniz tüm içeriklere sitemiz üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. Sizlere bu yazımında Bitlis / Güroymak Kaplıcalarının özelliklerini, faydalarını ve konumu hakkında bilgiler sunacağız. Kaplıca sularında sodyum, kalsiyum, bikarbonat, magnezyum, demir ve bromür içeren sularda bir miktar serbest karbondioksit bulunduğundan şifalu suyu anemik hastalar, çocuk hastalıkları dolaşım ve metabolizma bozuklukları mide ve bağırsak hastalıkları gibi pek çok hastalıkların tedavisinde başrol oynamaktadır. 

 

Güroymak Kaplıcaları Genel Özellikleri 

Termal suları kimyasal açıdan bikarbonatlı, sodyumlu sular sınıfındadır. Fiziksel olarak hipertermal maden suları sınıfında yer alır. Güroymak Kaplıcaları içerisinde hem kadınlar hem erkekler için kullanılabilecek özel havuzlar bulunurken, il özel idaresine ait olan 72 yataklı odalarda bulunmaktadır. Yeterli düzeyde kalacak yer bulunan tesis Bitlis ilinin en büyük tesislerinden bir tanesidir. Çukur kaplıcası Turizm Bakanlığının çalışmalarında ve ilgili literatürde bölge ölçeğinde önem taşıyan 2. derece öncelikli kaplıcalar olarak tanımlanmıştır. 

 

Güroymak Kaplıcalarının Faydaları 

Banyo ve çamur banyosu uygulamalarına elverişli olan bu sular romatizmal, solunum yolu, sinir sistemi, sindirim sistemi, böbrek ve idrar yollan ile metabolizma bozuklukları hastalıklarına olumlu etki yapmaktadır. Bunların yanı sıra; 

1- Cilt hastalıkları ve sedefte

2- Sinir sistemi hastalıklarına

3- Bel fıtığı veya siyatik sorunlarında

4- Kadın hastalıklarında

5- Sinir sistemi hastalıklarına

6- Bel fıtığı veya siyatik sorunlarında

 

Güroymak Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Bitlis Güroymak ilçesine bağlı olarak Çukur bucağının Budaklı köyünde bulunan termal kaplıca 42 kilometre uzaklığında bulunmaktadır.  Muş-Tatvan yolu üzerinde yer alan Güroymak yerleşmesine 12 km. uzaklıkta ve Muş ovasının kuzeydoğusunda bulunur. Kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Hususi araçlarınız ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Bitlis Kaplıcaları hakkında bilgi için tıklayınız.

 

 

 

Kaplıca tatilleri web sitesi ülkemizde bulunan kaplıcalar hakkında genel bilgiler sunmakta olup, bu sayfada bulunan içerikler yıl içinde değişiklik gösterebilir.  Sayfada bulunan içerikler genel bilgi amaçlı düzenlenmiştir. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla bir bağlantısı yoktur.

Sizlere bu yazımızda Güroymak Kaplıcaları hakkında adres ve genel bilgi aktardık. Aklınıza takılan soruları ve diğer yorumlarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazı ve içeriklerde yanlışlık fark ettiyseniz “Bize Ulaşın” sayfamızdan admin ile iletişim sağlayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu