Kaplıca Blog

Tatvan Kaplıca Fiyatları 2023

Tatvan termal otel olanakları ve şifalı suları ile Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan önemli kaplıcalardan biridir. Bölgede alternatif bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için hem günün stresini atmak hem de şifalı sulardan faydalanmak isteyenler için birçok seçenek sunuluyor. Kaplıcalar yönünden zengin bir coğrafya olan Türkiye’de, diğer birçok farklı noktasında yer alan kaplıcalar ile benzer şifalı özelikler bulunmaktadır.

Bölgenin doğal kaynaklar açısından zengin bir yapıda olmasını sağlayan ve son lavlarını 1440 yılında püskürten Nemrut Dağı, sıcak su kaynaklarının da oluşmasında etkili olmuştur. Tatvan Kaplıcaları, sıcak su kaynaklarının oluşmasıyla bölgenin sağlık ve termal turizm açısından da etkin bir rol üstlenmesini sağlamıştır.

Bölgede sıcak su ve buhar kaynaklarının yüksek olması turizme yönelik faaliyetlerinin de artmasını sağlamıştır. Yerli ve yabancı pek çok ziyaretçiyi ağırlayan bölgede aktif olarak termal turizm faaliyetleri yürütülmektedir. Tatvan kaplıca fiyatları ise tesis olanaklarına ve sezonlara göre değişmektedir.  

Tatvan Kaplıcaları Nerede?

Tatvan tatil köyü olarak da anılan termal tesisler bulunduğu bölge itibariyle nispeten zorlu bir ulaşıma sahiptir. Bitlis ilinin Tatvan ilçesine 12 kilometre uzakta bulunan Kıyıdüzü Köyü sınırları içindeki kapılıca, Nemrut Dağı eteklerinde yer almaktadır. Kaplıcalar bölgesi, Tatvan ve Ahlat bağlantı yoluna 14 kilometre mesafede yer almaktadır. Kaplıcalar Bitlis’e 34 km ve Ahlat’a ise yaklaşık 32 km mesafede bulunmaktadır. Tatvan’a ise 13 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Kültürel ve tarihi açısından son derece zengin bir bölgede yer alan Tatvan Kaplıcaları, Nemrut Dağı kalderası içinde yer almaktadır. Kuzeydoğu kısmında Nemrut jeotermal suları ile beslenmektedir. Bölgede Nemrut Gülsuhan Kaplıcaları öne çıkan tesisler arasında yer almaktadır. Şifalı suları ile önemli bir yere sahip olan termal tesis, alternatif arayan turistlerin de ilgi odağında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında günübirlik ziyaretçilerin sayısının çok olmasıyla kalabalık olduğu görülmektedir.

Tatvan Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Tatvan Kaplıcaları ulaşım kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Kaplıcalar bölgesine Tatvan ve Ahlat üzerinden karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Kıyıdüzü Köyü ve Nemrut Gölü yön levhaları izlenerek ulaşılabilir. Bölgeye kolayca ulaşım sağlamak isteyenlerin Kıyıdüzü kavşağından 13 km sonra krater eteklerine ve sonrasında 26 kilometre daha giderek krater gölüne ulaşmaları mümkündür. Zorlu bir coğrafya da yer alması nedeniyle özellikle kış aylarında ulaşım zor olabilmektedir.

Tatvan ilçesine 12 kilometre mesafede yer alan kaplıca, Nemrut Dağı eteklerinde olmasıyla bölgenin tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin de yakından görülmesini sağlayacaktır. Bitlis merkezine kaplıcalar yaklaşık olarak 34 kilometre mesafede yer almaktadır. Şifalı suları ve tesis olanakları sayesinde termal turizmin bölgede öne çıkan başlıca noktalarından biri olan Tatvan Kaplıcaları ile hem şifalı hem de keyifli vakit geçirilmesi mümkündür. 

Tatvan Kaplıcaları Özellikleri Nelerdir?

Tatvan Kaplıcaları Özellikleri Nelerdir

Tatvan termal özellikleri sayesinde ziyaretçilerine son derece şifalı etkiler sunmaktadır. İnsan sağlığı açısından birçok faydası olduğu tespit edilen Tatvan Kaplıcaları, Nemrut Dağı’nın batısında ve Nemrut Gölü etrafında yer almaktadır. Nemrut jeotermal suları ile beslenen ılıcagöl yer almaktadır. Volkan kalıntılarına bağlı fenotrakitik obdisyen, fenolatitik obsidyen, gevşek dokulu sünger taşı oluşumu ile jeotermal kaynakların etrafında Nemrut Dağı’na bağlı volkan kalıntıların da rastlanmaktadır.

Bölgenin genel özelliklerine göre iki önemli termal su kaynağı olduğu görülmektedir. Bu termal kaynaklar yaklaşık 45 – 50 derece arasında su sıcaklıkları sunar. Sıcak su kaynaklarında yer değiştirmeleri de görülmektedir. Kaplıca suları kimyasal açıdan da son derece zengindir.

 • Bikarbonatlı, sodyumlu sulardır.
 • Hipertermal maden suları sınıfındadır.
 • Kalsiyum, klorür, florür, sülfat, magnezyum açısından zengindir.
 • Mineralizasyon özelliği 1 mg/lt olarak hesaplanmıştır.

Bölgede yer alan termal kaynaklar Ilıcagölü’nü beslemektedir. Nemrut Dağı kalderası içinde yer alan kaplıca bölgesi bu tür kimyasal özellikleri sayesinde son derece şifalı termal su özelliği sağlamaktadır. pH değeri 6.2 olarak ölçülen termal su, tedavi amaçlı birçok rahatsızlık için tercih edilebilir.

Tatvan Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Gülsuhan termal tesisleri başta olmak üzere bölgenin öne çıkan termal tesislerindeki su kaynakları birçok hastalığın tedavisinde yararlı olduğu görülmektedir. Bölgede yer alan termal şifalı suların başta eklem ağrıları ve kireçlenme sorunları olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği görülmektedir. Ayrıca uyuz, ürtiker ve mantar gibi deri hastalıklarına da karşı da etkili olduğu görülmektedir.

Termal sulara yakın bir noktada yer alan sıcak buhar kaynağı da benzer şekilde tedavi amaçlı olarak birçok hastalık için kullanılabilmektedir. Özel aile banyolar, termal havuzlar, Türk hamamı ve diğer tesis olanakları da dikkat çekmektedir. Alternatif tedavi olanakları ile birçok uzman tarafından da önerilen kaplıcalarda sağlık açısından birçok fayda elde edilmektedir. Tatvan kaplıca fiyatları ile tesis olanakları ve şifalı etkileri günümüzde sağlık turizmi açısından bölgenin öne çıkmasını sağlamıştır.

Tatvan Sıcak Su Kaplıcaları Faydaları Nelerdir?

Tatvan sıcak su kaplıcaları birçok yönden faydalıdır. Yaz kış sürekli açık olan tesislerde 45 dereceyi aşan su sıcaklığı ve sahip olduğu şifalı kimyasal özelikleri ile tesis imkanları oldukça gelişmiştir. Şifalı termal suyun özellikleri ve bulunduğu coğrafya itibariyle sahip olduğu zengin özellikleri insan sağlığı açısından kısaca şu faydaları sağlamakadır:

 • Romatizma hastalıklarının iyileşmesi,
 • Eklem ağrılarının giderilmesi,
 • Kireçlenme sorunlarının azaltılması,
 • Ürtiker, uyuz ve mantar gibi deri hastalıklarının tedavisi,
 • Açık yaraların iyileşmesi,
 • Strese bağlı sorunların azaltılması,
 • Sinirsel hastalıkların azalması vb.

Termal suların yakınında bulunan buhar kaynağı da birçok yönden faydalıdır. Kaplıcaların sahip olduğu tüm şifalı özellikler bölgenin sağlık turizminde gelişmesinde önemli katkılar sunmuştur.

Tatvan Kaplıca Otelleri Nelerdir?

Tatvan kaplıca otelleri arasında gelişmiş tesis olanaklarına sahip birçok tesis bulunmaktadır. Nemrut Gülsühan Kaplıcaları sıcak suyu ile soğuk kış günlerinde bile ziyaretçilerin şifalı suların etkilerinden rahatlıkla yararlanmasını sağlar. 4 büyük havuz, özel odalar, eskimo (iglo) tarzı evler ile daha birçok alternatif tesis olanağı sunulmaktadır.

Bölgenin önde gelen tesislerinde konaklamayı tercih edenler için şifalı sularla en iyi termal otel imkanları sunularak keyifli ve sağlıklı bir tatil deneyimi yaşanması sağlanmaktadır. Günübirlik ziyaretçi sayısının da yoğun olduğu tesiste birçok yönden avantaj sağlanmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için birçok uzman düzenli olarak kaplıca tatillerini önermektedir. Tatvan bölgesinde Nemrut Dağı’na yakın bir bölgede yer alan Tatvan kaplıcaları ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde de termal tatil olanaklarının sunulmasını sağlamaktadır. 

Tatvan Termal Otel Fiyatları Ne Kadar?

Tatvan termal otel fiyatları konaklama süreleri, tesis olanakları ve diğer pek çok değişkene göre belirlenmektedir. Bu kapsamda her zaman en uygun fiyat avantajlarından yararlanarak misafirlerin şifalı suların özelliklerinden yararlanmaları sağlanmaktadır. Bölgede öne çıkan birçok tesis sağlık turizmi açısından önemli bir konum sahiptir.

Termal otel seçimlerinizde şifalı özellikleriyle öne çıkan tesisleri tercih ederek bir yandan keyifli vakit geçirirken bir yandan da birçok rahatsızlığınızın tedavisine yönelik sağlık fırsatlarından yararlanmanız mümkündür. Tatvan kaplıca fiyatları konaklama süreleri, tesis olanakları ve sezonlar göre farklılık gösterecektir. Kaliteli bir kaplıca tatili için Tatvan kaplıcaları herkes için iyi bir alternatif sunacaktır.  

Ayrıca Bakınız: Gönen Kaplıca Fiyatları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu