Kaplıca Haberleri

Görkemli Efes Antik Kenti ve Harabeleri Rehberi

Ah, Efes antik kenti kalıntılarını görmek, dünyanın en önemli tarihi yerlerinden birini görmek demektir. Türkiye tarihinin renkli zaman çizelgesi, ülkenin birçok medeniyetten kalma tarihi mekanlarla dolu olduğu anlamına gelir. Bunların arasında muhtemelen en bilineni Efes’tir ve her gün binlerce ziyaretçiyi kendine çeker. Mısır için piramitler, Roma için Kolezyum ne ise Türkiye için Efes antik kenti odur ve her yıl ortalama 3 milyon kişi kapılarından geçer.

Erken dönem Hristiyan mirasının doruk noktası olan Efes, dünyanın yedi antik harikasından biri olan ünlü Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyordu. Aziz John ve Paul ve Meryem Ana’nın hikayeleri de şehirde vakit geçirdikleri için var. Gerçekten de muhteşem bir açık hava müzesidir ve Efes’te yapılan kapsamlı kazı çalışmalarına hayran olunmalıdır.

Efes şehrinin heyecan verici ve oldukça çeşitli bir zaman çizelgesi vardır, ancak tarihçiler ilk inşaat ve yerleşim işaretlerini MÖ 10. yüzyıldan tarihlendirmiştir. Ancak en belirgin dönemi, MÖ 129’da Roma’nın kontrolüne girdiği zamandır. Efes, bu zamana kadar gelişen bir deniz ticaret limanı ve siyaset ve filozoflar için en önemli mükemmellik merkeziydi.

Efes Antik Kenti Harabelerini Ziyaret

 

Küçük Asya’da Türkiye’nin Ege kıyısında , İzmir bölgesinde Kuşadası ve Selçuk yakınlarında otururken, onu üçüncü kez görüyordum. Efes’i ilk kez 13 yıl önce ziyaret etmiştim. Türkiye’de acemi bir göçmendim ve yaklaşık 12 yüzyıl önce düşmüş bir Greko-Romen kentinin tarihine konsantre olmaktansa buradaki günlük yaşama uyum sağlamakla daha çok meşguldüm. Yedi Vahiy Kilisesinden biri olduğu gerçeği de beni uzun zamandır din ve İncil çalışmalarını bıraktığımdan beri korkutmadı. 4 yıl sonra bir arkadaşımla tekrar Efes’e gittim. Biraz daha takdir hissetsem de, oradaki üçüncü seferime kadar kendimi ambiyansa ve titreşime attım.

Arkeolojik Efes antik kentinin içinden geçmenin dezavantajı kalabalık. Dünyanın en büyük yolcu gemilerinden bazıları, yolcuları Efes’e götürmek için yakındaki Kuşadası limanına yanaşıyor. Çevredeki tüm tatil beldelerinden gelen 42 kişilik tur otobüsleri ile birleştiğinde, nereye gittiklerini veya kime çarptığını hiç umursamadan, hayranlıkla dolaşan insan yığınları ortaya çıkıyor. Fotobomb yapma dürtüsü çok fazla ama tatil fotoğraflarınızda kalabalığı ya da yüzlerce insanı sevmiyorsanız sabah 08.00’de açılır açılmaz Efes’e gidin.

Diğer dezavantajı ise bağımsız gezginlerin Efes’i iki kez yürümesi gerektiğidir ve bu öğle sıcağında hafif bir yürüyüş değildir. Ayrıca yürüyüş rotası üst jimnastik hamamından başlayıp Mermer Sokak’ta ya da tam tersinde bitiyor. Tam bir daire değil, bu yüzden bir sorun teşkil ediyor. Alternatif olarak, bir Efes rehberiyle bağlantı kurarsanız (ki bunu şiddetle tavsiye ederim), ulaşımın diğer uçta sizi karşılamasını sağlarlar.

Efes Şehri ve Eski Kalıntılar’ın Heyecan Verici Öne Çıkanları

Bir yön levhası, kazılan her yapıyı, ilgili tarihlerle birlikte kısaca açıklar ve bazı etkileyici yer işaretleri şunları içerir….

Umumi Tuvaletler: Efes’teki Roma umumi helaları, küçük bir avlunun üç tarafında yer alır, bu nedenle iş yapmak sosyal bir mesele haline geldi. Rehberler, zenginlerin kölelerini oturtup tuvaleti onlar için ısıttığını söylüyor! Bir aşamada ziyaretçiler üzerlerine oturabilirdi, ancak şimdi kordon altına alındılar.

 

Nike Tanrıça Heykeli: Anıt büyük bir beden değil, Nike’ın sadece bir spor ayakkabı markası olduğunu düşünerek büyüyen bizler için bir tür yenilik! Onun Roma kanatlı zafer tanrıçası olduğu ortaya çıktı ve bunlar Efes vatandaşlarının taptığı kalıntılar.

 

Ayak İzi: Efes’in harika bölgesinin bir başka ilginç yeniliği, çünkü bu sadece herhangi bir eski oyulmuş ayak izi değil. Geneleve ya da Romalıların dediği gibi “aşk evi” anlamına gelen “bordello”ya giden yolu gösteriyordu. Tabii ki dünyanın en eski mesleği olduğu için şaşırmamak gerekiyor.

Mermer Sokak ve Ticari Agora: Efes’in Mermer Sokağı’nı bu manzaradan görmek için Roma Teraslı evlerin çıkışına gidin. Yol büyük tiyatroya çıkıyordu ve aynı zamanda törensel ve dini amaçlar için ana yoldu. Aşağıya inerken de sağa ve sola bakarak tapınak ve heykel kalıntılarını görebilirsiniz. Teras evlerden sağa dönerseniz ticari agoraya da ulaşırsınız .

 

Bouleuterion veya Odeon: Efes şehrine ilk gittiğimde 24.000 kişilik büyük tiyatronun öne çıkacağı söylendi. Ne yazık ki, tarih ve Roma yaşamı hakkındaki bilgim hiçbir şey değildi, bu yüzden Kraliyet yürüyüşünün yanında duran küçük, yarım daire taş koleksiyonundan iğrendim. Görünüşe göre varlıklı ve siyasi vatandaşlar tarafından Efes’in geleceğini tartışmak için kullanılan Odeon’a bakıyordum.Hadrian Tapınağı: Yaklaşık 138 AD’de inşa edilen Hadrian tapınağındaki duvar resimleri, Atina kralı Kadros’un oğlu Androklos’un Yunan Delphi kahininden bir mesaj aldıktan sonra onu nasıl kurduğu da dahil olmak üzere Efes şehrinin hikayesini anlatıyor .

 

Asıl planım UNESCO Efes Müzesi’ni tek bir yazıda yazmaktı ama bu adaleti sağlamadı, bu yüzden en önemli ve görkemli yapıları aldım ve aşağıdaki bağlantılardan her birine bir makale ayırdım.

Celsius Antik Kütüphanesi

12.000 parşömen içeriyordu ve antik dünyanın en kapsamlı Roma-Yunan kültürel literatürü koleksiyonuydu. Büyük Celsius kütüphanesinin önemli tarihini açıklamak basittir. MS 135 yılında babasını onurlandırmak isteyen imparator Gaius Julius Aquila tarafından yaptırılmıştır; O zamanlar, Küçük Asya eyaleti için genel bir Roma İmparatorluğu valisiydi ve uygun bir şekilde Celsius olarak adlandırıldı, bu nedenle kütüphane adı. Daha fazla burada.

 

Efes Şehri Büyük Tiyatro Kalıntıları

Gladyatörlerin dövüştüğü ve öldüğü, sosyal işlevlerin Efes’te kültürün öne çıktığı bu binaya ulaşmak için patikadan yürümeye devam edin. Tahminler, bugünün modern futbol stadyumlarının kabaca yarısı kadar olan 24.000 Roma İmparatorluğu vatandaşını ağırlayabileceği yönünde. Bu inanılır gibi değil, çünkü Roma İmparatorluğu modern teknolojiye sahip değil, tiyatroya tepeden bakmaktan başka bir şey yapmıyoruz ve önemli olan boyutu daha da belirginleşiyor. İncil ayrıca erken Hıristiyanlıkta, ünlü Artemis isyanının gerçekleştiği yer olduğunu söylüyor. Daha fazlasını buradan okuyun .

 

Roma Teras Şehir Evleri

UNESCO Efes’teyken, muhteşem bozulmamış antik mozaiklere sahip altı evi görmek için ekstra giriş ücreti ödeyin. 1. yüzyıldan kalma Roma evlerinin çoğunu varlıklı vatandaşlar inşa etti. Önemli zenginlikleri böyleydi; Yerden ısıtma, temiz su ve tuvalet gibi lüksleri karşılayabiliyorlardı, o zamanlar kamuya açık olmayan icatlardı. Daha fazlasını öğrenin .

 

Efes Türkiye Kedileri

Son olarak, antik kent etiketiyle, Efes’in vatandaşı olmadığını varsaymak kolay olurdu, ama var. Kediler! Onlardan bir sürü. Roma yazıtlı antik taşların üzerinde krallar ve kraliçeler gibi oturan kedi yaratıklar, yüzlerce insanın yanından geçerken sakince uyuyarak günü geçiriyorlar. Efes sınırları içinde kantin olmadığı için besin kaynaklarını nereden temin ettiklerini bilmiyorum ama bir şey onları geri getiriyor. Bizim bilmediğimiz bir şey mi biliyorlar?

Efes Şehri Rehberli Turuna Çıkmalı mısınız?

Efes Antik Kenti, saçma sapan konuşan vasıfsız rehberlere izin vermez. Türkiye’de lisanslı tur rehberleri çalışmış ve sınavlara girmiş; bu nedenle, onların bilgisi değerlidir. Onlarla birlikte Efes şehrini dolaşırken, bilgiler zamanınızı zenginleştirir ve özellikle tarih bilginiz sınırlıysa daha ilginç hale getirir.

Rehberli turları sevmiyorsanız, Efes şehrinin girişinde satılan sesli rehberleri satın alın veya iyi bir kitaba yatırım yapın. Şehrin en parlak dönemi olan Roma yönetimi sırasında Efesliler için hayatın nasıl olduğunu bilmeden Efes’e kör gitmeyin. İzmir’de Efes’teyken, ziyaret edilecekler listenize iki Hıristiyan mirası daha ekleyin. Bunlar , şimdi Katolik Kilisesi tarafından işletilen Meryem Ana’nın evi ve Aziz John Bazilikası .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu