Kaplıca Adresleri

Çermik Kaplıcaları

Çermik Kaplıcaları, hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere bu sayfa üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. Diyarbakır merkezine yaklaşık olarak 94 kilometre ötede bulunan ve ilçenin 3 kilometre doğusunda kurulan büyük Çermik Kaplıcası yaklaşık olarak 600 metre olup içinde eski uygarlıklardan kalmış birçok yapı ve hamam bulunmaktadır. Çermik Kaplıcası iki genel havuzu bulunan ve sekiz kurnalı kaplıca haline almaktadır. Yeni hamam içerisinde son sekiz adet sıra banyo bulunmaktadır. Hem kadınlara hem de erkekler özel havuzlar bulunmaktadır. İçerisinde 500 yatak kapasitesine kadar 4 adet otel bulunmakta olup birçok ziyaretçiye yetecek yer bulunmaktadır. 

 

Çermik Kaplıcalarının Genel Özellikleri 

Kaplıca suyunun grubu sodyumlu, bikarbonatlı klorlu sülfatlı, iyotlu, bromürlü, iyodürlü ve kükürtlüdür. 48 0C olup radyoaktivitesi 10 Eman Ph değeri 7.6’dır. Banyolara çok elverişlidir. Ancak içmelere elverişli değildir. Vücut yüzeyinde yar alan deri hastalıkları, cilt bozuklukları iç yapıda bulunan birçok organ bozukluğu, dolaşım sistemi yetmezliği olarak kullanılan Çermik Kaplıcası birçok insan için tedavi yöntemi açısından oldukça önemli olmaktadır. Çermik Kaplıcası dört mevsim hizmete açıktır. Ancak tedavi amaçlı kullanımı genellikle Haziran, Eylül ayları arasında yoğunluk kazanmaktadır. Tavsiye edilen kullanım süresi 21 kür’dür. 

 

Çermik Kaplıcalarının Faydaları Nelerdir ?

Çermik Kaplıcaları iltihaplı romatizmalar nevrit, polinevrit, çocuk felci kadın hastalıklarının kronik sendromları koklama ve serpintilerine ile de üst teneffüs yolları hastalıklarında çok iyi sonuçlar alındığı tıbbi araştırmalar neticesinde ispatlanmıştır. Bunların yanı sıra ;

1- Sedef gibi cilt hastalıkları

2- Mantar

3- Spor yaralanmaları

4- Kadın hastalıkları

5- İç hastalıkları

6- Damar sertliğinde

7- Böbrek taşlarında

 

Çermik Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl Sağlanır ? 

Kaplıcalara ulaşım kara yolu ile sağlanmaktadır. Termal tesislerin uzaklıkları ilçe merkezine 3 km, Diyarbakır-Çermik yolu üzerindedir. Çermik ilçesi ise Diyarbakır’a 90 km mesafededir.

 

Çermik Kaplıcalarında Konaklama ve Fiyatları 

İlçenin 3 km uzaklığında bulunan kaplıcalar mevkiinde birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Burada her bütçeye uygun barınma olanağı mümkündür. Çermik kaplıca fiyatları bölge, seçim ve rezervasyon tarihi gibi nedenlerden dolayı değişiklik göstereceğinden en ideal fiyatları yararlanacağınız tesisten öğrenebilirsiniz. En verimli fiyatları takip etmek için ana sayfamızda bulunan reklam alanlarındaki firmaları tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Diyarbakır Kaplıcaları hakkında bilgi için tıklayınız.

 

 

 

Kaplıca tatilleri web sitesi ülkemizde bulunan kaplıcalar hakkında genel bilgiler sunmakta olup, bu sayfada bulunan içerikler yıl içinde değişiklik gösterebilir.  Sayfada bulunan içerikler genel bilgi amaçlı düzenlenmiştir. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla bir bağlantısı yoktur.

Sizlere bu yazımızda Çermik Kaplıcaları hakkında adres ve genel bilgi aktardık. Aklınıza takılan soruları ve diğer yorumlarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazı ve içeriklerde yanlışlık fark ettiyseniz “Bize Ulaşın” sayfamızdan admin ile iletişim sağlayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu