Kaplıca Adresleri

İnegöl Kaplıcaları

İnegöl Kaplıcaları, hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere bu sayfa üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. Bursa/İnegöl’de en meşhur kaplıca Oylat Kaplıcalarıdır.  İnegöl ilçesine 27 km uzaklıkta olup, Bursa-Eskişehir karayolu üzerindedir. İstanbul-Bursa karayoluyla 243 km, Ankara-Bursa karayoluyla 380 km uzaklıkta olan Oylat Kaplıcaları Uludağ’a 130 km, Marmara Denizi’ne 100 km ve Bursa Yenişehir Havaalanı’na 50 km uzaklıktadır. Doğal sıcak su kaynakları ve bol mineralli şifalı suyuyla birçok hastalığa şifa olan Oylat Kaplıcaları tesis olarak konaklama ve spa merkezi sayesinde yenilenme fırsatı sunmaktadır.

 

İnegöl Kaplıcalarının Genel Özellikleri 

Sülfat, kalsiyum, bikarbonat, hidrojen iyonu, demir içeren Oylat Kaplıcaları; Oylat Hamamı, sızı suyu kaynakları ve göz suyu kaynağı sayesinde kan dolaşımının artmasına, solunumda hızlanma, iç organların daha işlevsel çalışmasında, vücut ısında artmaya neden olan hormonal tedavide, sinirsel dengelerde düzelme, hareketlerde artmaya, ağrılarda azalmaya ve psikolojik açıdan rahatlamaya neden olmaktadır. İnegöl Kaplıcalarının özellikleri içerisinde olan suyun ısına bakıldığında suyun ısısı hamam kaynağı için 39°C, sızı suyu kaynağında 30,5°C ve göz suyu kaynağında – Sızı Suyu Kaynağı 10°C’dir. Ayrıca pH değeri de hamam kaynağı için 7,23, sızı suyu kaynağında 7,18 ve göz suyu kaynağında 3,04’dür.

 

İnegöl Oylat Kaplıcalarının Faydaları 

Nefrit, romatizma, kısırlık, idrar yolları ve radyoaktif olması nedeniyle yüksek tansiyon gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Ayrıca strese karşı etkili olan Oylat Kaplıcalarının termal suyu sinir iltihapları, sinir ağrıları, kireçlenme ve böbrek rahatsızlıklarına da şifa olmaktadır. Özellikle kum ve taş düşüren kişiler tarafından çok tercih edilen Oylat Kaplıcaları cilt hastalıklarına da iyi gelirken siyatik ve spastizite felç durumlarında bile şifa olduğu bilinmektedir. Termal suyun göz hastalıklarına iyi geldiği yolunda çok önemli tıbbi kanıtlara ulaşılmıştır. İçme tedavisinde ise; diüretik etki yaratır ve akut dönem dışında böbreklerdeki küçük taş ve kumlara karşı etkilidir. Termal su zayıflamaya karşıda etkilidir.

 

İnegöl Oylat Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Bursa’nın İnegöl ilçesine 27 km uzaklıkta olup, Bursa-Eskişehir karayolu üzerindedir. İstanbul-Bursa karayoluyla 243 km, Ankara-Bursa karayoluyla 380 km uzaklıkta olan Oylat Kaplıcaları Uludağ’a 130 km, Marmara Denizi’ne 100 km ve Bursa Yenişehir Havaalanı’na 50 km uzaklıktadır. En rahat yolculuk otomobille yapılırken, otobüsle yolculuk yapmak isteyen misafirler İnegöl’e giderek, İnegöl’den dolmuşla tesislere ulaşabilmektedir. Şayet dolmuş saatlerinin kaçırılması durumunda tek alternatif ise, taksiyle tesislere gitmektir.

 

 

Bursa Kaplıcaları hakkında bilgi için tıklayınız.

 

 

 

Kaplıca tatilleri web sitesi ülkemizde bulunan kaplıcalar hakkında genel bilgiler sunmakta olup, bu sayfada bulunan içerikler yıl içinde değişiklik gösterebilir.  Sayfada bulunan içerikler genel bilgi amaçlı düzenlenmiştir. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla bir bağlantısı yoktur.

Sizlere bu yazımızda İnegöl Kaplıcaları hakkında adres ve genel bilgi aktardık. Aklınıza takılan soruları ve diğer yorumlarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazı ve içeriklerde yanlışlık fark ettiyseniz “Bize Ulaşın” sayfamızdan admin ile iletişim sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu