Kaplıca Adresleri

Ayaş Kaplıcaları

Ayaş Kaplıcaları, hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere bu sayfa üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. Ankara’nın bir diğer gözde kaplıcası ise, Ayaş ilçesinin kaplıcalarıdır. Ayaş ilçesinde bulunan Ayaş kaplıcaları özel firmalar tarafından işletilmektedir. Yılın 6 ayı açık olan ılıcalar Mayıs ve Kasım ayında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yüksek mineral değerlerine göre 50 derecede olan havuza sahiptir. Öte yandan karaciğer, böbrek ve akciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir. Ayrıca tesis içerisinde fizik rehabilite merkezi de bulunmaktadır.

Ayaş Kaplıcalarının Özellikleri

Ayaş Kaplıcaları berrak bir görünüme sahiptir. Kaplıca suyunun berrak olması ise, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, alüminyum, demir, klor, sülfat ve hidrokarbonat gibi iyonlar içermesi dışında metasilis ve serbest karbonik asit içermesinden dolayıdır. Kaplıca suyun Ph derecesi 8’dir ve 9042,3 mg/lt mineralizasyon oranına sahiptir. Suyun sıcaklığı ise 30 – 51 derece arasında değişiklik göstermektedir. 

 

Ayaş Kaplıcalarının Faydaları Nelerdir ? 

Ayaş Kaplıcaları, banyo kürü olarak uygulanması durumunda romatizma, siyatik, lumbago, nevralji, polinevrit, nevrit, kırık ve çatlak sonrasında oluşan mafsal yapışıklıklar gibi hastalıklara şifa olmaktadır. Bunların yanı sıra birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir. Ayaş Kaplıca sularının şifa getirdiği bazı hastalıklar şunlardır:

1-Böbrek ve safra kesesinde oluşan taşın dürülmesi ve kumun dökülmesi

2- Hazımsızlık ve kabızlık

3- Cinsel fonksiyonların artması

4- Karaciğer, mide ve bağırsak tembelliği

5- İdrar yolları iltihabı

6- Mide ve bağırsaktaki şerit, solucan ve kıl kurdu temizliği

7- Nedensiz baş ağrıları

8- Ağız kuruluğu

9- Hormonlarda artış

10- Böbrek, safra kesesi ve karaciğerin düzenli çalışması, Kandaki toksinlerin dışarı atılması olarak sıralanabilir.

 

Ayaş Kaplıcalarına Nasıl Gidilir ?

Ankara şehir merkezine 83 km ve Esenboğa Havalimanı’na 110 km uzaklıkta bulunan Ayaş kaplıcaları D-140 karayoluna 3 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır.

 

Ankara Kaplıcaları hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

 

Kaplıca tatilleri web sitesi ülkemizde bulunan kaplıcalar hakkında genel bilgiler sunmakta olup, bu sayfada bulunan içerikler yıl içinde değişiklik gösterebilir.  Sayfada bulunan içerikler genel bilgi amaçlı düzenlenmiştir. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla bir bağlantısı yoktur.

Sizlere bu yazımızda Ayaş Kaplıcaları hakkında adres ve genel bilgi aktardık. Aklınıza takılan soruları ve diğer yorumlarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazı ve içeriklerde yanlışlık fark ettiyseniz “Bize Ulaşın” sayfamızdan admin ile iletişim sağlayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu