Kaplıca Blog

Hatay Hamamat Kaplıcaları

Hatay Hamamat kaplıcaları son dönemlerde büyük bir ilgiyle karşı karşıya diyebiliriz. Bu kaplıcalar, Reyhanlı-Antakya karayolu üzerinde Kumlu ilçesinde bulunuyor. Ek olarak yörenin en büyük kaplıcası olma özelliğine sahip. Hamamat kaplıcalarının pek çok sağlık sorununa iyi geldiği söylenmektedir. Ziyaretçilerden gelen geri bildirimlerde bunu kanıtlar niteliktedir.

Hamamat Kaplıcaları

Hatay Hamamat Kaplıcaları
Hatay Hamamat Kaplıcaları

Hatay ilinde bulunan Hamamat Kaplıcaları, doğal termal suları ve tarihi dokusuyla turistlerin ilgisini çeken önemli bir destinasyondur. Kaplıcalar, Hatay’ın İskenderun ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olup, ılıca ve kaplıca olarak iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

Bu kaplıcalar, adeta bir şifa deposudur. Her sene binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Avrupa’dan da birçok turist çekmektedir. Kaplıcalarıyla ün salan bölge, bilinirliğini her geçen gün artırmaktadır.

Hatay Hamamat kaplıcaları tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde de önemli bir merkez olan Hamamat Kaplıcaları, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılmıştır. Kaplıcaların tarihi dokusu, ziyaretçilerin keyifli bir tarih yolculuğuna çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Hamamat Kaplıcaları’nın en önemli özelliklerinden biri, termal sularının yüksek mineral içeriğidir. Kaplıca suyu, cilt rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, kas ağrıları ve stres gibi birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Bu nedenle, kaplıcaların bulunduğu bölgede sağlık turizmi de oldukça gelişmiştir. Yediden yetmişe pek çok kişinin uğrak yerlerinden biri haline gelmiştir.

Hamamat Kaplıcaları’nın ılıca bölümü, açık havada yer alan 4 adet termal havuzdan oluşmaktadır. Havuzlar, doğal taş ve çam ağaçlarıyla çevrilidir ve bu doğal ortam ziyaretçilere huzurlu bir atmosfer sunmaktadır. Kaplıcaların kapalı bölümünde ise, 7 adet termal hamam ve 1 adet jakuzi bulunmaktadır. Hamamların iç mimarisi, tarihi dokuyu modern bir tarzda yansıtmaktadır.

Hatay Merkezden Kumlu Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?

Kumlu’nun Hatay merkeze uzaklığı 41 km olarak bilinmektedir. İl merkezinden biraz uzak bir konumdadır. Nüfusu ise 13 bin‘dir. Kendi aracınızla rahatlıkla gidebileceğiniz bir bölgedir. Dilerseniz il merkezinde toplu ulaşım kullanabilirsiniz. Kumlu’ya giden pek çok otobüs ve minibüs bulunmaktadır. Kendi tercihinize göre istediğiniz ulaşım seçeneğini kullanarak kısa süre içerisinde kaplıcalara ulaşabilirsiniz. Hatay Hamamat kaplıcaları görmeye değer doğal kaynaklardandır.

İlginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu