Kaplıca Blog

Gönen Kaplıca Fiyatları

Gönen hamam fiyatları tercih edilecek tesislere ve konaklama sürelerine göre değişmektedir. Türkiye’nin önde gelen kaplıcalarından olan Gönen kaplıcaları, sahip olduğu şifalı suları sayesinde dünyaca ünlü kaplıcalar arasında kendine yer bulmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgelerine sahip Gönen kaplıcaları, yıl içinde yerli ve yabancı sayısız ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Dünya genelinde az rastlanır biçimde saf, temiz ve özelliklerini yitirmeden günümüze kadar ulaşan kaplıca suyu birçok rahatsızlığa da iyi gelmektedir.

Türkiye’nin de en iyi kaplıcaları arasında yer alan Gönen’de birçok farklı tesiste de yer verilmektedir. Yılın her döneminde ziyaret edilebilen Gönen kaplıcaları, şifalı suları sayesinde çeşitli hastalıklara sahip kişiler için uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Gönen kaplıca fiyatları ise tercih edilecek sezon ve diğer etkenlere göre değişmektedir. Kaplıca tatiline ihtiyaç duyanların rahatlıkla tercih edebilecekleri Gönen’de konaklama seçeneklerinden faydalanmak mümkündür.   

Gönen Kaplıcaları Özellikleri Nelerdir?

Gönen kaplıcaları apart ve tesisleri ile Türkiye’de kaplıca tatili denince akla gelen ilk bölgelerden biri olmayı başarmıştır. Dünyaca ünlü Gönen kaplıcaları, antik çağlardaki adı Asepsus olarak bilinmektedir. Sonraki dönelerde kaplıcaları nedeniyle Artemea adı ile anılmıştır. Kaplıca sularının özelliklerine bakıldığında dağın eteklerinden 275 m derinlikten çıkan suyun en belirgin özelliği, yağmur, kar gibi atmosfer sularıyla karışmaması. Bu nedenle kaplıca suyu, sahip olduğu genel özellikler ile dünyada çok az rastlanır özelliklere sahiptir.

Saf, temiz ve özelliklerini yitirmeden günümüze kadar ulaşan Gönen kaplıcaları, termal suyunun sıcaklığı 74 santigrat derece seviyelerine kadar ulaşmaktadır. Şifalı suların hem banyo ve tedavi amaçlı hem de içilerek de kullanımı mümkündür. Özellikle kas ve iskelet sistemi üzerinde kaplıca sularının faydalı olduğu görülmektedir. Gönen kaplıcaları ayrıca Marmara Bölge’sinde, kuzeyli rüzgarların hakim olduğu, bunaltıcı sıcağı olmayan iklimi ve yeraltı sıcak mineralli suların şifa etkinliği yüksek ve geleneksel uygulamalarla tanınmış bir kür merkezi olarak da büyük bir ün kazanmıştır.  

Gönen Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Gönen belediye kaplıcaları başta olmak üzere bölgede aktif olarak faaliyet gösteren tüm tesislerde doğal termal suları kullanılmaktadır. Kür merkezi olarak uzun yıllardır tercih edile bölgenin kendine has şifalı kaynak suları kas iskelet sistemi başta olmak üzer birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Genel olarak Gönen kaplıcalarının sahip olduğu şifalı suların iyi geldiği hastalıklardan bazıları ise kısaca şunlardır:

 • Kırık sonrası sekeller,
 • Kontraktürleri,
 • Artroplasti,
 • Ameliyat sonrası sekeller,
 • Yüz felci,
 • Capral tünel sendromu gibi sinir sıkışmaları,
 • Hemipileji sekelleri,
 • Miyopatiler,
 • Romatolojik rahatsızlıklar,
 • Kronik tendon,
 • Tendon kılıfı,
 • Bel – boyun fıtıkları,
 • Eklem kapsülü vb.

Ortopedik, nörolojik, romatolojik ve kronik birçok rahatsızlığa iyi geldiği görülen Gönen kaplıcalarının günümüzde tercih edilmesindeki nedenler arasında şifalı suların bu tedavi edici özelliklerinin bulunması yer almaktadır.

Gönen Kaplıcası Nerede?

Gönen kaplıcaları Balıkesir’in Gönen ilçesinde yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı kaplıcalar, ilçe merkezine yaklaşık olarak 300 m uzaklıkta yer almaktadır. 70.000 metrekarelik bir doğal park üzerinde yer alan Gönen çayı kenarında yer almaktadır. Marmara Bölgesi’nin kuzeyli rüzgarların hakim olduğu bunaltıcı sıcağı olmayan iklimi ile yeraltı sıcak mineralli suların şifa etkinliği yüksek, geleneksel uygulamalarla da tanınan dünyaca ünlü Gönen kaplıcalarının faydaları ise birçok yönden öne çıkmaktadır.

Kaplıca tedavisinin etkinliğini sağlayan yeraltı sıcak mineralli su ile kaynağın bulunduğu bölgeye özgü iklimsel faktörler ise bitki örtüsü, sosyal çevre olanakları ile dikkat çekmektedir. Gönen kaplıca fiyatları ise tercih edilecek tesislere ve diğer faktörlere göre farklılık gösterecektir. İklim özelliklerine göre Gönen kaplıcaları, denizden 37 metre yüksekte bulunuyor. Hava sıcaklığı yaz aylarında 25 derecenin üzerine çıkabilmektedir. Hem bölgesel hem de tesis olanakları sayesinde Gönen kaplıcaları birçok açıdan öne çıkmaktadır.

Gönen Kaplıcaları Faydaları Nelerdir?

Gönen Kaplıcaları Faydaları Nelerdir

Gönen kaplıcaları faydaları arasında birçok unsur öne çıkmaktadır. Ortopedik, romatolojik ve nörolojik hastalıkların tedavisine yönelik olumlu etkilerinin yanı sıra bazı kadın hastalıkları, idrar yolları rahatsızlıkları, kalp damar hastalıkları, damar sertliği, kolitis ve sindirim sistemi gibi rahatsızlıklar için de son derece faydalı olduğu ifade edilmektedir.

Alternatif tıpta önemli bir yere sahip olan Gönen kaplıcalarının birçok uzman tarafından çeşitli rahatsızlıklara yönelik önerildiği bilinmektedir. Her ne kadar kaplıca suları insan sağlığı açısından birçok kanıtlanmış faydaya sahip olsa da her rahatsızlık ve herkes için uygun olmayabilir. Bu nedenle çeşitli hastalıklara sahip olan ve tedavileri devam eden kişilerin tedavi amacıyla Gönen kaplıcalarını tercih etmeden önce doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Kaplıcaya Günde Kaç Defa Girilmesi Önerilir?

Gönen kaplıcaları aile banyoları ve diğer tesis olanakları ile her yaş grubundan kişi tarafından tercih edilmektedir. Şifalı kaplıca sularının birçok sağlık sorununa iyi gelmesi sağlık turizmi açısından da önemli bir unsur olarak görülmektedir. Genel olarak uzmanların önerilerine göre kaplıca sularına günde 2 defa 20’şer dakika olarak girilmesi önerilmektedir. Öte yandan kişilere kaplıca tedavisi önerilmişse uzman önerilerine göre belirli seanslarla ilgili tedavilerin yapılması gerekecektir.

Gönen kaplıcaları sadece banyo olarak değil, aynı zamanda içme kürleri olarak da uygulanabilmektedir. Bu kapsamda içme kürleri veya banyo olarak uygulanacak tedaviler kapsamında en yüksek faydayı almak için doğru yöntemler kullanılması gerekecektir. Geçmişten günümüzde en çok tercih edile kaplıcalar arasında yer alan Gönen kaplıcaları, Türkiye’nin önde gelen kaplıcalarına da yıllardır ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’nin En İyi Kaplıcası Hangisi?

Türkiye’nin en iyi kaplıcaları denince akla gelen ilk bölgeler arasında Balıkesir Gönen ilk sırada yer almaktadır. Şifalı suları sayesinde birçok rahatsızlığın tedavisinde tercih edilen Gönen kaplıcaları, kadın hastalıklarından romatizmal rahatsızlıklara, ortopedik sorunlardan diğer hastalıklara kadar birçok açıdan insan sağlığına olumlu etkiler sunmaktadır.

Dünyaca ünlü Gönen kaplıcalarında yılın her dönemin de konaklama seçeneklerinden yararlanarak sahip olduğunuz birçok rahatsızlık için fayda sağlayabilirsiniz. Turizm açısından Balıkesir birçok noktasıyla öne çıkarken, Balıkesir’in Gönen ilçesi kaplıcaları ve sağlık turizmi ile öne çıkmayı başarmıştır. Bölgenin zengin tarihi dokusu ve doğal güzellikleri sayesinde her dönem popülerliğini de sürdürmektedir. Gönen kaplıcalarında iyi vakit geçirmek ve şifalı doğal kaynak sularıyla birçok rahatsızlığın ortadan kaldırılmasının sağlanması açısından önemli bir yere sahiptir.  

Gönen Kaplıcaları Günübirlik Fiyatları Ne Kadar?

Gönen kaplıcaları günübirlik fiyatları ile uzun süreli konaklamalar için farklı fiyatlar hesaplanmaktadır. Kaplıcalardan en iyi verimi almak için genelde kaplıca uygulamasının 7 ila 21 gün arsında olması önerilmektedir. Bu kapsamda konaklama süreleri ve tesis seçimine göre farklı fiyatlar belirlenecektir. Türkiye’nin önde gelen kaplıcalarına sahip Gönen’de ayrıca bölgeyi keşfedebileceğiniz birçok farklı nokta bulunmaktadır.

Tarihi, doğal ve kültürel özellikleri sayesinde Balıkesir’in Gönen başta olmak üzere birçok noktası her yıl sayısız yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Gönen kaplıca fiyatları günümüzde alternatif tıp alanında birçok farklı rahatsızlığın tedavisi için ayrıca bir kür merkezi olarak da değerlendirilmektedir. Birçok farklı otel olanakları ve diğer imkanlar ile sağlık turizmi açısından bölgenin önem kazanmasında büyük rol oynamaktadır.

Ayrıca Bakınız: Yoncalı Termal Fiyatları 2022

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu