Kaplıca Adresleri

Diyarbakır Kaplıcaları

Diyarbakır Kaplıcaları, hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere bu sayfa üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. Diyarbakır, yer altı suları bakımından da oldukça zengin sayılmaktadır. Çermik ilçesinde bulunan termal alanında yapılan kaplıcalar birçok tedaviye ihtiyaç olan kişinin bu taraflara gelip belirlenen imkanlar dahilinde tedavi olmasını sağlamaktadır. 

 

Diyarbakır Kaplıca Bölgeleri 

Sizlere bu yazımızda Diyarbakır ilinde bulunan kaplıcalar hakkında bazı değerli bilgiler sunacağız. Öncelikle Diyarbakır ili civarında bulunan kaplıcalar şu şekildedir;

ÇERMİK
BİSMİL
ÇINAR
ÇÜNGÜŞ
DİCLE
MERKEZ
ERGANİ
HANİ
HAZRO
KULP
LİCE
SİLVAN
EĞİL
KOCAKÖY
BAĞLAR
KAYAPINAR
SUR
YENİŞEHİR
ÇAYIRLI
MERKEZ
İLİÇ
KEMAH
KEMALİYE
REFAHİYE
TERCAN
ÜZÜMLÜ
OTLUKBELİ

 

Diyarbakır Kaplıcalarının Genel Özellikleri 

Yapılan incelemelere göre kaplıcanın suyu 48 derece sıcaklığında olup kükürtlü ve radyoaktiftir. Asıl özelliği ise bileşiminde bromür iyonu ve iyodür bulunmasıdır. Kaplıca suyunun grubu sodyumlu, bikarbonatlı klorlu sülfatlı, iyotlu, bromürlü, iyodürlü ve kükürtlüdür. 48 0C olup radyoaktivitesi 10 Eman Ph değeri 7.6’dır. Banyolara çok elverişlidir. Ancak içmelere elverişli değildir. Romatizma başta olmak üzere, metabolizma hastalıkları, böbrek ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında, tedavi amacı ile kullanılmaktadır.

 

Diyarbakır Kaplıcalarının Faydaları Nelerdir ?

1- Romatizmalı hastalarda.

2- Kronik bel ağrısı çeken hastalarda.

3- İltihaplı olmayan eklem hastalıklarında.

4- Yumuşak doku rahatsızlığı çeken hastalarda.

5- Ortopedik rahatsızlığı bulunan ve cerrahi operasyon geçirmiş hastalarda.

6- Kronik ağrılı romatizmâl hastalıklara

7- Damar sertliğinde

8- Eklem ve eklem dışı romatizmalı hastalıkların kronik dönemlerinde

 

Diyarbakır Kaplıcaları Fiyatları

Diyarbakır Kaplıcalarının fiyatları, yaz sezonu, güz sezonu, kış sezonu olarak değişiklik göstermektedir. Tatil sezonlarında fiyatlarda artış görülürken, kış aylarında fiyatlarda önemli oranda düşüşler yaşanmaktadır.

 

 

 

 

Kaplıca tatilleri web sitesi ülkemizde bulunan kaplıcalar hakkında genel bilgiler sunmakta olup, bu sayfada bulunan içerikler yıl içinde değişiklik gösterebilir.  Sayfada bulunan içerikler genel bilgi amaçlı düzenlenmiştir. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla bir bağlantısı yoktur.

Sizlere bu yazımızda Diyarbakır Kaplıcaları hakkında adres ve genel bilgi aktardık. Aklınıza takılan soruları ve diğer yorumlarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazı ve içeriklerde yanlışlık fark ettiyseniz “Bize Ulaşın” sayfamızdan admin ile iletişim sağlayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu