Kaplıca Adresleri

Tatvan Kaplıcaları

Tatvan Kaplıcaları, hakkında merak ettiğiniz tüm içeriklere sitemiz üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz. Kaplıcalar bölgesine yerli ve yabancı turistler ilgilidir. Kaplıcalar özellikle yaz aylarında, yöre halkının günübirlik ziyaretler nedeni ile yoğun olmaktadır. Bölgede sıcak su kaynakları ve buhar kaynakları oldukça fazladır. Turizme yönelik önemli bir yere sahip olan Nemrut Dağı, şifalı sularıyla da önemli bir yere sahiptir. Tatvan Kaplıcalarına, yörede Nemrut Gülsuhan Kaplıcaları ismi verilmektedir. 

 

Tatvan Kaplıcaları Genel Özellikleri 

Kaplıca bölgesi Nemrut Dağı kalderası içerisinde içerisinde yer alır. Nemrut Dağı’nın batısında Nemrut Gölü, Kuzeydoğu kısmında Nemrut jeotermal suları ile beslenen Ilıcagöl yer alır. Jeotermal kaynakların etrafında volkan kalıntılarına bağlı fenotrakitik obsidyen, fenolatitik obsidyen, gevşek dokulu sünger taşı oluşumludur. Kaynakların termal sıcaklığı 45 ile 60 derece arasında değişkenlik gösterir. Sıcak su kaynaklarında yer değiştirmeler görülür. Termal suları kimyasal açıdan bikarbonatlı, sodyumlu sular sınıfındadır. Fiziksel olarak hipertermal maden suları sınıfında yer alır. Mineralizasyon özelliği 1 mg/lt olarak tespit edilmiştir. Kaplıca su kaynakları bölgede bulunan Ilıcagölü’nü besler.

 

Tatvan Kaplıcalarına Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Kaplıcalar bölgesine Tatvan ve Ahlat üzerinden, kara yolu ile ulaşım sağlanır. Kıyıdüzü Köyü ve Nemrut Gölü yön levhalarını izleyerek ulaşılır. Kıyıdüzü kavşağından 14 km sonra krater eteklerine, 26 km sonra krater gölüne ulaşılır. Coğrafi koşulları nedeni ile kaplıcalar bölgesine kış aylarında ulaşım imkanları, iklim şartlarına bağlı olarak zordur. 

 

Tatvan Kaplıcalarında Konaklama Hizmeti 

Kaplıcalar bölgesinde Nemrut Gülsuhan Kaplıcaları ile bütünlük içerisinde bulunan aynı isimle anılan konaklama tesisleri ve kaplıcalar bölgesine yakın konumda, aynı termal sularından beslenen Gülsuhan Termal Tesisleri bulunur. Bu tesisler aynı zamanda konaklama imkanlarına sahiptir. Her iki tesiste Kıyıdüzü Köyü sınırlarında yer alır. Kaplıcalar bölgesi kamp kurmak için olanaklı coğrafi yapıya sahiptir.

 

 

Bitlis Kaplıcaları hakkında bilgi için tıklayınız.

 

 

 

Kaplıca tatilleri web sitesi ülkemizde bulunan kaplıcalar hakkında genel bilgiler sunmakta olup, bu sayfada bulunan içerikler yıl içinde değişiklik gösterebilir.  Sayfada bulunan içerikler genel bilgi amaçlı düzenlenmiştir. Sitemizin resmi kurum ve kuruluşlarla bir bağlantısı yoktur.

Sizlere bu yazımızda Tatvan Kaplıcaları hakkında adres ve genel bilgi aktardık. Aklınıza takılan soruları ve diğer yorumlarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yazı ve içeriklerde yanlışlık fark ettiyseniz “Bize Ulaşın” sayfamızdan admin ile iletişim sağlayabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu